Česky: Begónie hlíznatá
Čeleď: Begoniaceae - Kysalovité
Původní druhy pochází z jižní Ameriky.Současné hlíznaté Begónie vznikly dlouhodobým vzájemným křížením přírodních druhů a vyšlechtěných kultivarů. Vhodné jsou především pro výsadbu do nádob a truhlíků, vzpřímené druhy je možné zasadit i do záhonů. Begónie bohatě kvetou až do prvních mrazíků a jsou krásnou ozdobou každé zahrádky.
• Pěstování Begónií.
Polostín, chráněné světlé a vzdušné stanoviště ; lehká kvalitní propustná a mírně kyselá zemina, bohatší na živiny. Asi jednou za 14 dní během kvetení rostliny přihnojovat (krystalon). Dostatečně zalévat, ale až když povrch půdy začíná vysychat. Rostlina nesnáší dlouhodobé přemokření a sluneční úpal. Pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy.
• Přezimování Begónií.
Před příchodem prvních mrazíků rostlinu seřízneme a ponecháme i s nádobou ve vzdušné, ne příliš suché polotemné místnosti při teplotě 4 - 7°C, nezalévat. Pokud máme begónie v záhonu hlízky vyjmeme hned, opatrně očistíme a ostřihneme kořínky. Hlízy se nesmí poškodit. Hlízky v nádobách vyjmeme až koncem února, než si je dáme předklíčit.
• Nakličování hlíz.
Koncem února dáme do připravené misky trochu písku a asi tři centimetry hlíny. Očištěné hlízky položíme klíčkem (důlkem) nahoru a jen lehce přimáčkneme nebo obsypeme zeminou. Misku umístíme na světlo do teplé místnosti a přiměřeně zaléváme. Přílišné mokro škodí. Za teplých dnů místnost větráme.
• Přesazení naklíčených hlíz - výsadba.
Přibližně za pět až šest týdnů již dobře zakořeněné Begónie s alespoň čtyřmi pravými lístky vysadíme i s kořenovým balem do květináče o velikosti přibližně 11 až 12 cm. Přesadit do nádob nebo volné půdy můžeme, až jsou rostliny dostatečně zakořeněné a vzrostlé. Vysazujeme do vzdálenosti 20 - 25 cm. Chráníme proti jarním mrazíkům.
• Množení Begónií.
Dělením hlíz krátce po narašení. Řeznou plochu dezinfikujeme práškovým dřevěným uhlím.
Ze semen. Vyséváme v lednu až únoru do výsevního substrátu na povrch, zalejeme a ponecháme na světlém místě při pokojové teplotě. V prvním týdnu ještě přikryjeme igelitovou folií, aby měla semena dostatečnou vlhkost. Přepichujeme v únoru až březnu.
Ze semen. Vyséváme v lednu až únoru do výsevního substrátu na povrch, zalejeme a ponecháme na světlém místě při pokojové teplotě. V prvním týdnu ještě přikryjeme igelitovou folií, aby měla semena dostatečnou vlhkost. Přepichujeme v únoru až březnu.
• Nejčastější choroby Begónií:
Na venkovním stanovišti umístěné Begómie chorobami většinou netrpí. Více jsou ohroženy rostliny na nedostatečně větraném stanovišti - skleník nebo pařeniště.
Šedá plíseň - Botrytis: Vyskytuje se ve vlhkém prostředí a projevuje se nejprve hědými později až šedými skrvnami, nakonec listy zasychají. Na konci vegetace někdy napadá i stonky. Napadené listy opatrně odstraníme a zničíme. Preventivně proti šíření je možné provést postřik systémovým fungicidem.
Padlí - Oidum: Padlím trpí především Begónie na málo větraném stanovišti. Na listech se vytvoří bílé práškové skvrny - bílý povlak i na květech. Ochrana je podobná jako u plísně. Listy odstraníme a zničíme, preventivně můžeme provést postřik systémovým fungicidem.
Škůdci: Begónie bývají někdy napadány mšicemi nebo sviluškami.
Begónie v naší nabídce
Begonia tuberhybrida gigantea - Begónie hlíznatá velkokvětá
Klasická a oblíbená vzpřímená hlíznatá begónie. Plnokvětá odolná odrůda se silnými stonky a velkými květy tvaru kamélie. Vhodné jsou především do nádob a truhlíků, ale je možná i výsadba do záhonů. Výška velkokvětých Begónií je 30 až 35 cm.
Barvy: Žlutá, jasně červená, tmavě červená, žlutooranžová, bílá, růžová.
Květiny Šíblová - www.kvetiny-siblova.cz |