Celkový popis
Česky: Kosatec nízký bradatý (SDB)
Lidově: Skalkový kosatec
Čeleď: Iridaceae - Kosatcovité
Šlechtitel: Thomas Johnson - 2006
Výška: 25 - 30 cm
Šířka: 25 - 30 cm
Barva květu: Citrónově olivová (dóm), fialová s citrónově olivovým lemem a v okolí jícnu (fally), květ je pokrytý purpurovým žíháním, bílá ke konci žlutá bradka
Kvete: Konec dubna - květen
Květ: Květ bradatých kosatců se skládá ze tří horních (vnitřních) květních plátků - dóm, tří dolních (vnějších) květních plátků - fally a bradky (kartáčků).
Popis: Nízká hlíznatá trsnatá trvalka s dlouhými úzkými mečovitými listy a bohatou násadou květů. Má poměrně velké a barevně unikátní, zvlněné a lehce jemně sladce vonící květy typu broken (nepravidelná kresba tvořená skvrnami světlejšího nebo tmavšího odstínu základní barvy) na konci silných přímých stonků. Plně mrazuvzdorný kultivar, patřící do skupiny základních nízkých bradatých (kartáčkových) kosatců - SDB (Standard Dwarf Bearded). Vhodný do trvalkových záhonů a na skalky.
Kultivar získal v roce 2008 čestné uznání Honorable Mention (HM) a v roce 2011 cenu Award of Merit (AM), udělované American Iris Society (AIS).
Pěstování: Slunce - lehký polostín, vzdušné stanoviště ; spíše sušší, neutrální až mírně zásaditá, dostatečně živná (ne čerstvě hnojená) lehká propustná zahradní půda. V době dlouhodobého sucha za květu častější zálivka. Před počátkem vegetace můžeme jen lehce přihnojit (Cererit nebo Kristalon). Půdu v okolí rostliny kypříme mělce, aby nedošlo k poškození kořenů. Odkvetlé stonky a listy po zaschnutí před zimou nebo nejpozději před rašením ostříháme - brzy na jaře vyraší nové. Celá rostlina je mírně jedovatá.
Výsadba: Kvůli nežádoucímu zatopení vysazujeme sazenice na stanovišti vždy trochu výše (na kopeček) a ne příliš hluboko - povrch půdy přibližně stejně jako v květináči (horní část oddenku v úrovni zeminy). Starší trsy je dobré asi po čtyřech až pěti letech rozdělit a přesadit - zmladit.
Množení: Dělením srpen až polovina září.
Velké poděkování panu Ing. Krupkovi za zapůjčení fotografie.