Celkový popis
Česky: Svícník
Čeleď: Asclepiadaceae - Klejichovité (Apocynaceae - Toješťovité)
Synonymum: Ceropegia linearis ssp woodii
Původ: Kapsko a Zimbabwe
Popis: Známá a působivá popínavě až převisle rostoucí sukulentní rostlina. Na tenkých výhonech i přes metr dlouhých, které vyrůstající z ploché hlízky, jsou tuhé srdčité listy v protistojných dvojicích. Tmavě zelené listy mají z hora variabilní stříbřité mramorování, ze spodu jsou pak růžově fialové. Velké množství menších purpurových květů velmi nezvyklého trubkovitého tvaru dobře vynikne v kontrastu s barvou listů. Vykvétá většinou přes léto. Pomaleji rostoucí a nenáročná na pěstování, za vhodných podmínek pěstování vytváří dlouhé převisy.
Rostlina není mrazuvzdorná.
Pěstování: Spíše lehký polostín, světlo, ne úpal. Výsadba do substrátu smíchaného s pískem nebo lépe do speciálního substrátu na kaktusy a sukulenty. Rostlina potřebuje pravidelnou ale velmi opatrnou zálivku menším množství vody. Přes zimu zálivku snížíme. Zaléváme ale vždy až po proschnutí půdy v nádobě a nenecháváme dlouho přebytečnou vodu v podmisce. Svícník nesnáší trvalejší přemokření substrátu, kdy pak dochází k uhnívání. Rostlinu můžeme občas přihnojit.
Stanoviště: Můžeme pěstovat celoročně jako pokojovou rostlinu - dobře snáší suchý vzduch a pokojovou teplotu vytápěných bytů a domů, nebo přes léto umístit na klidné a vhodné venkovní stanoviště (ranní a večerní slunce). Přes zimu může být rostlina i v místnosti s teplotou okolo 15°C, omezíme ale pak ještě více zálivku. Vhodná do závěsných nádob nebo například i do květináče poblíž okna.
Množení: Stonkovými řízky s několika listy nebo malými hlízkami, které někdy vyrůstají přímo na stoncích.