logo    Květiny Šíblová  Skalničky-Trvalky-Letničky ...  Květiny Šíblová - květiny přímo od pěstitele 
Květiny Šíblová

OBJEDNÁVKY JARO 2020
Balíky odesíláme v nejbližším volném termínu po osobním potvrzení objednávky nebo po její úhradě při výběru platby bankovním převodem.
Nejbližší termín odeslání je 21. dubna 2020
Velmi nás těší nebývalý zájem o naše rostliny, ale kvůli velkému množství objednávek, které převyšuje naše možnosti, může být doba odeslání balíku s trvalkami od osobního potvrzení objednávky dočasně delší než dva týdny. Děkujeme za pochopení.
Objednávky obsahující letničky začneme odesílat přibližně od druhé poloviny dubna. Ve stejném termínu bude možný také jejich osobní odběr v zahradě.
• Zahradnictví zůstává prozatím pro přímý prodej až do odvolání uzavřeno. Je možný pouze předem dojednaný osobní odběr po objednání v našem eshopu a úhradě bankovním převodem u vstupu do zahradnictví. Děkujeme za pochopení opatření v této mimořádné situaci.

ČLÁNKY A FOTOGRAFIE » Begonia tuberhybrida
Begonia tuberhybrida

Česky: Begónie hlíznatá
Čeleď: Begoniaceae - Kysalovité

Původní druhy pochází z jižní Ameriky.Současné hlíznaté Begónie vznikly dlouhodobým vzájemným křížením přírodních druhů a vyšlechtěných kultivarů. Vhodné jsou především pro výsadbu do nádob a truhlíků, vzpřímené druhy je možné zasadit i do záhonů. Begónie bohatě kvetou až do prvních mrazíků a jsou krásnou ozdobou každé zahrádky.

• Pěstování Begónií.
Begonia tuberhybrida - Begónie hlíznatá
Polostín, chráněné světlé a vzdušné stanoviště ; lehká kvalitní propustná a mírně kyselá zemina, bohatší na živiny. Asi jednou za 14 dní během kvetení rostliny přihnojovat (krystalon). Dostatečně zalévat, ale až když povrch půdy začíná vysychat. Rostlina nesnáší dlouhodobé přemokření a sluneční úpal. Pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy.

• Přezimování Begónií.
Před příchodem prvních mrazíků rostlinu seřízneme a ponecháme i s nádobou ve vzdušné, ne příliš suché polotemné místnosti při teplotě 4 - 7°C, nezalévat. Pokud máme begónie v záhonu hlízky vyjmeme hned, opatrně očistíme a ostřihneme kořínky. Hlízy se nesmí poškodit. Hlízky v nádobách vyjmeme až koncem února, než si je dáme předklíčit.

• Nakličování hlíz.
Koncem února dáme do připravené misky trochu písku a asi tři centimetry hlíny. Očištěné hlízky položíme klíčkem (důlkem) nahoru a jen lehce přimáčkneme nebo obsypeme zeminou. Misku umístíme na světlo do teplé místnosti a přiměřeně zaléváme. Přílišné mokro škodí. Za teplých dnů místnost větráme.

• Přesazení naklíčených hlíz - výsadba.
Přibližně za pět až šest týdnů již dobře zakořeněné Begónie s alespoň čtyřmi pravými lístky vysadíme i s kořenovým balem do květináče o velikosti přibližně 11 až 12 cm. Přesadit do nádob nebo volné půdy můžeme, až jsou rostliny dostatečně zakořeněné a vzrostlé. Vysazujeme do vzdálenosti 20 - 25 cm. Chráníme proti jarním mrazíkům.

• Množení Begónií.
Dělením hlíz krátce po narašení. Řeznou plochu dezinfikujeme práškovým dřevěným uhlím.
Ze semen. Vyséváme v lednu až únoru do výsevního substrátu na povrch, zalejeme a ponecháme na světlém místě při pokojové teplotě. V prvním týdnu ještě přikryjeme igelitovou folií, aby měla semena dostatečnou vlhkost. Přepichujeme v únoru až březnu.

• Nejčastější choroby Begónií:
Na venkovním stanovišti umístěné Begómie chorobami většinou netrpí. Více jsou ohroženy rostliny na nedostatečně větraném stanovišti - skleník nebo pařeniště.
Šedá plíseň - Botrytis: Vyskytuje se ve vlhkém prostředí a projevuje se nejprve hědými později až šedými skrvnami, nakonec listy zasychají. Na konci vegetace někdy napadá i stonky. Napadené listy opatrně odstraníme a zničíme. Preventivně proti šíření je možné provést postřik systémovým fungicidem.
Padlí - Oidum: Padlím trpí především Begónie na málo větraném stanovišti. Na listech se vytvoří bílé práškové skvrny - bílý povlak i na květech. Ochrana je podobná jako u plísně. Listy odstraníme a zničíme, preventivně můžeme provést postřik systémovým fungicidem.
Škůdci: Begónie bývají někdy napadány mšicemi nebo sviluškami.

Begónie v naší nabídce

Begonia tuberhybrida gigantea - Begónie hlíznatá velkokvětá
Klasická a oblíbená vzpřímená hlíznatá begónie. Plnokvětá odolná odrůda se silnými stonky a velkými květy tvaru kamélie. Vhodné jsou především do nádob a truhlíků, ale je možná i výsadba do záhonů. Výška velkokvětých Begónií je 30 až 35 cm.
Barvy: Žlutá, jasně červená, tmavě červená, žlutooranžová, bílá, růžová.

Květiny Šíblová - www.kvetiny-siblova.cz
NjdiNz